неділя, 18 грудня 2016 р.

Буденний урок математики

Тема уроку: «Відсоткові розрахунки»

Мета уроку: узагальнити й систематизувати знання учнів про види задач на відсотки і удосконалити алгоритм розв´язування таких задач за допомогою пропорції; 
розвивати логічне мислення, пам´ять, увагу; виховувати самостійність, наполегливість, цілеспрямованість.

Очікувані результати: учні повинні виконувати вправи, що передбачають відсоткові розрахунки, вміти розв´язувати три основні задачі на відсотки.

Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.

Хід уроку

І.Організаційний момент.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Перевірка шляхом коментування з місця (за бажанням учнів) простішої задачі.
Вибірково взяти кілька зошитів учнів і проглянути виконання та правильність складнішої задачі (на суміші та сплави) з додатковими запитаннями до цих учнів.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1)Виразіть десятковим дробом 12%; 0,8%; 128%; 3 ¾%.
2) Знайдіть 30% від 20 грн.
3) Знайдіть число, якщо 40% від нього становлять 20 грн.
4) Виразіть у відсотках числа 0,7; 0,59; ¼; 4/25; 2; 4;.
5)Знайдіть невідомий член пропорції:
а)5 : х =14;                 б)0,3 : 0,6 = 2,5 : х.

IV. Формулювання теми, мети та завдань уроку; мотивація навчальної діяльності.
На сьогоднішньому уроці ми розглянемо вже знайомі вам задачі, але розв´яжемо ми їх кількома способами. Після цього уроку вам буде надане повне право у виборі способу розв´язку задачі на відсотки.

V. Удосконалення вмінь.
Пропоную учням розв´язати одну задачу у три способи.
Задача. Заробітна плата працівника складає 1200 грн. Авансом йому видали 7% від заробітної плати. Скільки гривень становить аванс?

1 – й спосіб. Розв´язання задачі за визначенням відсотка.
1% - це 1/100. 1200 : 100 = 12. Тобто 12 грн – це 1% заробітної плати працівника. Аванс становить 7%. Тобто 7·12=84 (грн.)
Відповідь: 84 грн.

2 – й спосіб. Розв´язання задачі зведенням до дробу.
Подамо 7% у вигляді дробу. Це 0,07. Знайдемо 0,07 від 1200. Тобто 1200·0,07=84.
Відповідь: аванс становить 84 грн.

3 – й спосіб. Розв´язання задачі за допомогою пропорції.
1200 грн – це 100%, тобто вся заробітна плата, а х грн – це 7%.
Використаємо основну властивість пропорції, тобто утворимо рівні добутки.
х·100=1200·7.  Зробивши скорочення в дробі, отримаємо, що х=84.
Відповідь: 84 грн.

Робота в групах за картками.
1 група  (за визначенням відсотка)
У будинку 68 двокімнатних квартир, що становить 17% від усіх квартир будинку. Скільки всього квартир у будинку?

2 група (зведення до дробу)
Робітник за зміну виготовив 40 деталей, а його учень – 28. На скільки відсотків менше деталей виготовив учень?

3 група (за допомогою пропорції)
Коли з цистерни відлили 4,5 т бензину, в ній залишилося 85% від початкової маси бензину. Скільки тон бензину було в цистерні спочатку?

Якщо група впоралась із розв´язанням задачі запропонованим вчителем способом, то дати їй завдання розв´язати ту ж саму задачу вже іншим способом. Таким чином кожна група зможе спробувати розв´язати свою задачу у три способи.

V І. Підбиття підсумків уроку.

1.     Перелічіть способи розв´язання задач на відсотки.
2.     Чи кожен із цих способів може бути використаний при розв´язанні задач, які були на картках?
3.     Який із способів вам сподобався найкраще?

V ІІ. Домашнє завдання з інструкцією щодо його виконання.

Вправа 607 (6, 7, 8).

Вправа на повторення 627 (1)

Немає коментарів:

Дописати коментар