вівторок, 21 березня 2023 р.

урок інформатики в 5 класі "Створення анімаційної презентації на одному слайді"

 

Тема уроку: «Створення комп'ютерної презентації, яка містить об'єкти різного типу і анімації»

Тип уроку: практичний.

 

Мета уроку: навчити учнів вмінню встановлювати на слайди презентації різного роду об'єкти і задавати цим об'єктам анімаційні ефекти;

розвивати фантазію, вміння осмислювати, аналізувати, визначати чіткий алгоритм дій; 

застосовувати знання з інших предметних галузей на уроці інформатики;

виховувати бажання до самостійної роботи;

закріпити вміння виправляти помилки і «бачити» кілька кроків алгоритму наперед.

 

Очікувані результати: учні повинні вміти створювати на одному слайді презентації свого роду мультфілм .

 

Обладнання та наочність: підручник, роз даткові картки із планом роботи на урок.

 

 

Хід уроку

 

І.Організаційний момент.

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

 

Налаштувати учнів на створення презентації .

Поки учні навчаються в середній школі, то для них не є настільки цікавою офіційна комп'ютерна презентація, яка є супроводом до якогось виступу, доповіді, диспуту. Для них цікавим є те, що рухається, міняє колір, розмір, містить різного роду розважаючи моменти. Все офіційне їх чекає, коли вони подорослішають. А поки що розважаймось!

 Теоретична постановка до уроку

1.     Середовище, в якому створюються презентації, називають …

2.     Щоб відкрити це середовище, потрібно натиснути …

3.     Щоб відкрити вже створену раніше презентацію, потрібно….

4.     Щоб створити нову презентацію, потрібно …

 

IV. Формулювання теми та мети уроку, мотивація  навчальної діяльності.

 

Щодня ми знаходимось в середовищі, де нас оточують інші люди, вулиці, транспорт, який рухається по цих вулицях. Обабіч доріг ростуть дерева, побудовані будинки, за будинками красуються парки чи сквери. Оскільки на дорозі їздить багато транспорту, то там є пішохідні доріжки і світлофори, щоб люди могли безпечно рухатися по місту. Саме таку рухому (анімаційну) картинку ми сьогодні спробуємо відтворити на одному слайді презентації.

План роботи

1.     Створюємо горизонт.

1)    вставляємо графічний об'єкт «Прямокутник» внизу слайда, який буде дорогою, зафарбовуємо його в темно-сірий колір і вставляємо на нього білі прямокутники, які будуть розділювати нашу дорогу на дві смуги. Для цього вибираємо меню «Втавка» - «Прямокутник», зафарбовуємо його в білий колір і ставимо посередині дороги. Копіюємо і ставимо кілька однакових скопійованих. В такий спосіб ми розділимо нашу дорогу на дві смуги.

2)    встановлюємо на слайд інший прямокутник, заливаємо його зеленим кольором. Також в зелений колір ми зафарбовуємо контур прямокутника. Це буде зелена зона обабіч дороги.

3)    встановлюємо на слайд третій прямокутник. Фарбуємо його в світло-блакитний колір. Це буде наше небо.

2.     Встановлюємо об'єкти на наших прямокутниках.

1)    Вибираємо меню «Вставка» - «Піктограма» - «Будинки», «Парк», «Сквер» і встановлюємо їх на смузі горизонту, надавши їх відповідного кольору. Для візуалізації картинки будинки ставимо обабіч дороги, а парки і сквери – далі за ними.

2)    На дорозі обов'язково ставимо світлофор, який вибираємо у піктограмах.

3)    На світлофор накладаємо три однакових кружечки, які вибираємо у графічних об'єктах, зафарбовуємо їх у червоний, жовтий і зелений кольори відповідно., причому такі ж кольори задаємо і контурам кружечків.

4)    Біля світлофора на трасі малюємо пішохідний перехід, вибравши об'єкт «Прямокутник», пофарбувавши його в білий колір, скопіювавши кілька разів.

5)    В правий верхній кут слайда вставляємо зображення сонця з промінчиками, яке також вибираємо у графічних об'єктах.

3.     Встановлюємо рухомі об'єкти.

1)    В меню «Вставка» - 3D-об'єкти» вибираємо який-небудь автомобіль і ставимо його на почату дороги.

2)    Аналогічно вибираємо людину, яку встановлюємо збоку біля світлофора.

3)    Аналогічно вибираємо якусь пташку, яка літає над парком.

4.     Надаємо рухомим об'єктам ефекти анімації.

1)    Робимо активним об'єкт «Сонце». Надаємо йому анімацію «Ефекти входу» - «Поява», далі надаємо сонцю анімацію «Зміна кольору» або «Мигання». Можна задати кілька однакових анімацій. Миганням сонечко ніби вітатиме нас з новим днем.

2)    Об'єкту «Людина» наддаємо анімацію «Поява».

3)    Об'єкту «Автомобіль» також надаємо анімацію «Поява», а потім другу анімацію «Рух вправо» і розтягуємо цей рух за червону стрілку аж до світлофора.

4)    Для порядку руху на дорозі об'єкту «Світлофор», тобто червоному кружечку  анімацію «Мигання».

5)    Людині надаємо анімацію «Рух донизу» по дорозі. Автомобіль має зупинитися перед світлофором.

6)    Надаємо ефект анімації «Мигання» жовтому кружечку на світлофорі.

7)    Надаємо ефект анімації «Мигання» зеленому  кружечку на світлофорі.

8)    Автомобілю надаємо ще один ефект анімації «Рух вправо», щоб він поїхав вправо до кінця дороги після того, як мигне зелений кружечок.

9)    Летючому 3D-об'єкту анімацію «Рух вгору праворуч» і розтягуємо цей рух за червону стрілочку до сонця. Це буде символізувати, що все в природі добре і пташка летить до сонця на світло і в тепло.

 

Кожному учню роздаються картки з пунктами плану роботи. В кінці уроку презентацію зберігаємо. На наступному уроці учні по бажанню можуть удосконалити свою презентацію.

 

VІІ. Підбиття підсумків уроку.

Запропонувати учням, які створили  анімаційну презентацію, вдома створити подібну. Оцінити роботу кожного учня, визначити найактивніших учнів.

 

VІІІ. Домашнє завдання.

Продумати план анімаційної презентації і спробувати її створити самостійно.

 

Урок математики в 5 класі "Задачі на відсотки" (Інсценізований урок)

 

Тема уроку: «Розв’язування задач на відсотки»

 

Мета уроку: навчити учнів володіти поняттями про відсоткові розрахунки, удосконалити вміння застосовувати їх при розв’язуванні компетентісних задач;

розвивати вміння осмислювати, аналізувати текстові задачі та застосовувати для їх розв’язку відповідні властивості, результатом яких буде точний розв´язок;

виховувати самостійність.

 

Очікувані результати: учні повинні вміти розв´язувати задачі на відсотки, задачі економічного змісту і в підсумку мати точний результат.

 

Обладнання та наочність: підручник, роздатковий матеріал.

 

Тип року: комбінований.

 

Хід уроку

 

І.Організаційний момент.

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

 

Налаштувати учнів на розв´язування задач .

 

 Усна математична доповідь

1.     1% - це …

2.     4%  від 200 грн становить …

3.     Щоб знайти відсоток від деякого числа, потрібно….

4.     Щоб знайти все число за його відсотковою частиною, потрібно …

 

 

IV. Формулювання теми та мети уроку, мотивація  навчальної діяльності.

 

Життя кожної людини в більшій чи в меншій мірі пов´язане з грошима та відсотками. І щоб почуватися в майбутньому впевнено, ми повинні добре володіти знаннями про відсотки і вміти застосовувати їх при розв´язанні життєвих задач.

 

Сьогодні ми з'ясуємо, де застосовуються знання, які ви отримали під час вивчення теми «Відсотки». Об'єктами  нашої розмови будуть магазин, банк, кафе. З магазином і кафе ви знайомі більше, оскільки щодня купуєте речі і продукти, в кафе святкуєте іменини, а з банком потрібно познайомитись ближче.

 

V. Задачі-інсценізації.

 

Менеджер з продажу магазину верхнього одягу. Наш магазин на цьому тижні  пропонує акцію.  Якщо викупуєте в нашому магазині шапку, то рукавички можна придбати на 50% дешевше від їх повної вартості. Якщо ви купуєте зимову куртку, то знижка на неї становить 32%. Поспішайте, щоб заощадити, придбавши одяг у нашому магазині.

 

Задача «Хочу купити шапку і куртку»

(До дошки виходять двоє інших учнів: представник магазину  і покупець, який хоче купити одяг)

 

Покупець: Мені подобається куртка, яка коштує  у вас 2 800 гривень. Але до куртки я маю намір придбати ще й шапку. Я думаю, що мені підійде шапка вартістю  360 гривень.

Представник магазину: Вдалий вибір! До шапки ви можете отримати рукавички вартістю 120 гривень.

Покупець: Прошу порахувати мені повну вартість моїх покупок, скориставшись вашою акційною пропозицією.

 

Представник магазину: Ідемо до каси!

(Біля дошки учень-касир робить розрахунки. Йому допомагають покупець і представник магазину)

1)    Ваша куртка коштує 2 800 гривень, але на неї акція – 32%  знижки. Знайдемо 32% від числа 2 800.

2 800 ·0,32=28·32= 896;

Тобто знижка становить 896 гривень.

2)    Віднімемо знижку від повної ціни.

2 800 – 896=1904

3)    Отже, акційна ціна придбаної куртки становить 1904 гривні.

4)    За умови, що ви придбали у нас шапку за 360 гривень, рукавички по акції будуть вам коштувати не 120 гривень, а половину, бо маєте знижку 50%.

360 + 120÷2=420.

5)    Підсумуємо вартість всіх куплених товарів.

1904+420=2 324

 

Представник магазину: З вас 2 324 гривні! Ви задоволені покупкою у нашому магазині? Скільки ви заощадили своїх грошей? (Учні класу дають відповідь). Чекаємо вас наступного разу!

 

Робота з підручником

Задача №1098. Петро П'ятак поклав у банк 14 000 гривень під 10% річних. Якою буде  сума на його рахунку через рік? Через 2 роки? (Ніяких операцій, крім нарахування відсотків, у цей час з рахунком проводитись не буде)

 

Задача «Прибуток з депозиту»

(До дошки виходить пара унчів: один—клієнт , а інший—представник банку)

 

Учениця-клієнт: Хочу покласти у ваш банк на депозит 14 000 гривень. Скажіть, будь ласка, який прибуток я буду мати через рік, а, можливо і через два роки, якщо я не буду знімати свої кошти з рахунку?

Учень-представник банку: Вам банк нарахує 10% від суми, яку ви внесете на рахунок.

Учениця-клієнт: Зробіть розрахунки, будь ласка, щоб я знала заздалегідь.

 

Представник банку  на дошці розрахунки і коментують свої дії та міркування вголос.

 

1)    Нарахуємо відсотки за перший рік.

14 000·0,1=1 400 (грн.)

2)    Додамо ці кошти до вашої суми, яка була на рахунку на початок року.

14 000 + 1 400 = 15 400 (грн.)

3)    На початок уже другого року у вас буде сума 15 400 гривень, до якої в кінці другого року дорахуємо ще 10% за користування нашим банком вашими коштами.

15 400·0,1 = 1 540 (грн.)

4)    Додамо ці кошти до суми, яка була на початок другого року.

15 400 + 1 540 = 16 940 (грн.).

Учениця-клієнт: Я згідна. Оформіть мені депозит на два роки!

 

Задача з підручника № 1121. На обід у кафе «Три піскарі» лисиця Аліса та кіт Базиліо замовили салат «Олів'є», смажене порося і торт з морозива. Коли їм принесли рахунок, то виявилось, що за салат потрібно заплатити 28% від суми, за порося – 54%, а за торт – решту 108 сольдо. Скільки сольдо коштував весь обід Аліси і Базиліо?

 

Колективна задача «Вартість обіду у кафе»

(До дошки по черзі виходить кілька  учнів для того, щоб по діях визначити вартість усього обіду)

План розв´язання задачі:

1)    Відштовхуємось від того, що весь обід – це 100%.

2)    Додамо відсоткові частини від обіду, які складають салат і порося.

3)    Віднімемо від 100% частину, як складають салат і порося.

4)    Отримаємо відсоткову частину від усього обіду, яку складає торт.

5)    Знаємо, що торт становить у грошах 108 сольдо.

6)    За відсотковою частиною торта знайдемо всю вартість обіду.

Розв'язання:

1)    28% + 54% = 82% - частина від обіду, які складають салат і порося;

2)    100% - 82% = 18% - частина від усього обіду, яку складає сам торт;

3)    108:0,18 = 600(с) – вартість усього обіду.

 

VІІ. Підбиття підсумків уроку.

Запропонувати учням, які інсценізували задачі, прокоментувати свої дії на уроці. Оцінити роботу кожних пар, визначити найактивніших учнів.

 

VІІІ. Домашнє завдання.

Повторити §37, 38. Виконати задачу № 1117, 1122.

 

Додаткова задача. Вкладник поклав на депозит в банк 20 000 грн під 15% річних. Яка сума буде в нього на рахунку через 2 роки, якщо відсоткова ставка через рік зросте до 17%?